Maca peruánská roste vysoko v horách, v peruánských Andách, ve velmi drsných podmínkách, kde by jiné rostliny uhynuly. Panují tu skutečně extrémní podmínky, například tlak vzduchu je natolik řídký, že by nám, středoevropanům, mohl způsobit značné potíže s dýcháním a okysličením mozku. Kromě toho je tu poměrně mrazivo a větrno, takže kombinace chladu, větru a nízkého tlaku vzduchu rozhodně není růžovou zahradou v průhonickém parku.
A přesto tu Maca peruánská dokáže žít. Přizpůsobila se tamním podmínkám jako jedna z mála rostlin a za své přežití vděčí zejména schopnosti absorbovat mnoho výživových prvků v kořenovém balu. Kořen Macy je považován za superpotravinu a jeho vlastnosti jsou srovnatelné s jinými rostlinami, které řadíme do kategorie tzv. adaptogenů. Stačí pak velmi malé množství mletého kořenu, aby v lidském organismu spustil léčebný, tedy spíše samoléčebný proces.
Maca peruánská v diskusích http://www.erectmax.cz/blog/recenze-a-diskuze-o-mace-peruanske/ na Internetu patří k nejoblíbenějším tématům, co se týče boje proti stresu a problémům v oblasti sexuality. Obojí totiž také tak trochu spolu souvisí, neboť stres je zabijákem chuti na sex, potence a schopnosti dosáhnout erekce a plodnosti. Maca působí v těle tak, že eliminuje škodlivé vlivy stresových hormonů, zejména kortizolu a adrenalinu, a naopak posiluje ostatní hormony, potřebné pro uvolnění a běžné fungování v denním režimu. Zároveň posiluje tvorbu testosteronu, mužského pohlavního hormonu, bez něhož je sex jen vzdáleným prázdným pojmem.
Velkou výhodou Macy a dalších adaptogenů je fakt, že při správném (doporučeném) dávkování nehrozí vedlejší účinky, jak tomu bývá u mnoha syntetických léků. Je to čistě přírodní záležitost. Maca také není droga, neobsahuje žádné toxické alkaloidy, jako je např. kofein. Nevzniká na ní závislost a mohou ji konzumovat lidé v širokém věkovém rozpětí.