Pokud jste byli zvyklí spát celou noc, pak můžete být po narození miminka poměrně hodně překvapení. Jsou sice děti, které spí již od malička velkou část noci bez problémů, ale jsou i děti, které v noci spíš nespí než by spali. Jak zvládnout noční vstávání a bdění s miminkem a nezhroutit se únavou? Především pokud vám miminko přes den spí, pak si jděte lehnout také. Domácnost počká.
Především s tím prostě musíte počítat. Počítejte s tím, že miminko nebude spát celou noc a připravte se na to. Pokud s tím budete počítat, pak nebudete překvapeni tím, že nespí. K posteli si nachystejte nějakou drobnost k zakousnutí, kdybyste měla v noci u kojení hlad, noční světlo, aby vás moc nerušilo a k postýlce si připravte i věci na přebalování, ať nemusíte miminko nikam přenášet. Doporučuji dítko přebalovat před kojením, protože u kojení vám s velkou pravděpodobností usne.
Postýlku pro miminko si dejte do ložnice, ať nemusíte chodit nikam daleko. Pokud kojíte, najděte si na kojení takovou polohu, abyste u ní mohla odpočívat. Malé děti se totiž často kojí vážně dlouhou dobu a přece jim to nebudeme zkracovat. Vysledujte si, v jaké poloze se miminku nejlépe spí a do této polohy jej můžete dát spát zpátky do postýlky, aby mu to bylo pohodlné.
Děti se většinou budí po třech až čtyřech hodinách ale jsou i děti, které se budí třeba po hodině až dvou. Pokud se vám dítko budí takto často, je dost možné že ho něco budí. Některé děti špatně snáší spaní v jedné místnosti s rodiči – ty je budí. Další děti zase špatně spí samotné v postýlce a nejlépe se vyspí u rodičů v posteli. A pak se vyspí i rodiče, kteří mají klid na spánek. Navíc je výhoda, že kvůli kojení nemusíte vstávat z postele, ale prostě se jen otočíte. Pokud nekojíte, pak si můžete do termosky nachystat teplou vodu a do lahvičky mléko, abyste měli připravené mléko rychle. Čím méně se miminko probudí, tím spíše vám zase po nakrmení usne.