Není hypotéka jako hypotéka, i když může možná jejich pojmenování mnohé z nás přinejmenším zmást. Pojďme si představit ty nejpodstatnější rozdíly, které vám mohou při rozhodování pomoci.
Účelovost/neúčelovost
Účelovost úvěru je velmi svazující a zpravidla se jí mohou pyšnit právě hypoteční úvěry. Je ale zapotřebí říci, že většinou pouze klasická hypotéka na bydlení. Jedná se totiž o úvěr, který je bankou poskytnut pouze za předpokladu, že peníze z ní budou čerpány na stavbu, přestavbu, rekonstrukci nebo koupi nemovitosti. Pokud by dlužník využil peníze na jiný účel, dojde k okamžitému zesplatnění úvěru. Většinou je také zapotřebí dokládat, na co byly peníze použity přiložením dokumentů, faktur a účtenek. I z tohoto důvodu v posledních letech stále více lidí dává přednost americké hypotéce.
Americká hypotéka je možná tak trochu nešťastně pojmenována, nejedná se totiž o hypotéku v pravém slova smyslu. Je to spíše dlouhodobý spotřebitelský úvěr s některými prvky hypotéky. Americká hypotéka je však neúčelový úvěr a to znamená jediné – peníze lze čerpat podle vlastního uvážení (cestování, studium v zahraničí, zařízení bydlení atd.). Tento druh hypotéky už však dávno není pouze doménou bank, nabízí jí i řada nebankovních společností. Slyšeli jste už například o americké hypotéce bez dokládání příjmů https://www.americka-nebankovni-hypoteka.cz/americka_hypoteka/?
Úroková sazba
Hypoteční úvěr na bydlení nabízí dlouhodobě nejvýhodnější úrokovou sazbu a to i nyní, kdy se plošně zvýšila úroková sazba jako reakce na narůstající inflaci. I z tohoto důvodu se doporučuje financovat vlastní bydlení právě tímto druhem hypotéky. U americké hypotéky zaplatíte za její benevolentnost vyšší úrokovou sazbou. Na druhou stranu se může vyplatit v případě, kdy stavební firmy nabízí finanční úsporu v případě platby na ruku.