Ze všech médií bylo jasné, že trh s hypotékami razantně klesne ve svých objemech, hlavně díky zvyšování úrokové sazby v návaznosti na zásah ČNB. Všichni odborníci se obávali, že úroky poletí rapidně vzhůru. Na konci března se však růst úrokových sazeb u hypoték zastavil a v některých bankách dokonce dle průzkumů mírně klesaly. I nyní v červnu se ještě daly pořídit hypotéky s úrokovou sazbu těsně pod 2 % p.a., průměrný úrok u nových půjček tohoto typu pohyboval kolem 2,5 % p.a.
Má tato situace dopad na zájem o nové úvěry?
Podle odborníků je stále velký zájem o nové úvěry, neboť za poslední rok se průměrně úrok zvedl o 0,5 %, tedy ceny jsou stále nízké a nabídky stále zajímavé. Obecně lze však dle vyjádření odborníků z oblasti financí říci, že se půjčují mnohem nižší částky než v minulosti.
To je samozřejmě způsobeno tím, že je omezeno vydávání stoprocentních hypoték a běžně se poskytují úvěry ve výši 80% ve vztahu k hodnotě nemovitosti. Výjimečně to jsou i úvěry 90%, nicméně u těch jsou velmi přísné podmínky a více méně se nesmí poskytovat. Žadatel tedy musí mít minimálně 20 % z kupní ceny v hotovosti, plus nějaké další finance, aby úvěr získal, tedy jeho hotovost by měla být 30 % z kupní ceny.
Další zpřísnění při poskytování úvěrů bude platit již od října 2018
V předchozích omezeních vycházejících z ČNB se nejvíce řešil poměr půjčovaných peněz ke kupní ceně nemovitosti. Nyní se tato banka zaměřila na to, že musí být také jistý poměr dluhu a plateb žadatele vůči příjmům. To znamená, že součet všech dluhů a plateb domácnosti nesmí být vyšší než 45%. V momentě, kdy se toto stane, se započítáním připravované splátky na sjednávaný úvěr, nebude moci banka tuto půjčku poskytnout.
Máte mnoho splátek měsíčně?
Pokud máte tedy i vy velké výdaje s různými splátkami, je rozumné, ještě před podáním žádosti, dát tyto věci do pořádku. Určitě je na místě konsolidace a tím snížení měsíčních splátek různých úvěrů na minimum tak, abyste se do limitu 45 % vešli. Pokud potřebujete nějaký nový úvěr, vždy toto zvažujte.